Jan Míšek
 Chorus Art Net ::  SBOR.CZ  ::  BONIFANTES  ::  KHMS  ::  Jan Míšek  ::  Chorus Art Dnes je     


Menu

Homepage
Umělecký vedoucí
Repertoár
Nahrávky
Recenze
Koncertní turné
Projekty
Naši partneři
Kalendář
Informace pro členy
Archiv


Vyhledávání

 


Pozvánka


Novinky na webu


Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský

Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský

Hradec Králové - Královéhradecká Filharmonie, Královéhradecký mužský sbor & BONIFANTES a Opera Viva uskutečnili v letošním roce už třetí ročník operních představení pod širým nebem v Atriu Santini Nového Adalbertina v Hradci Králové.

Letos si královéhradecké publikum mohlo vychutnat Figara, naivní Rosinu, Almavivu, staříka Bartola a hlavně na slavnou árii Figaro sem, Figaro tam, kterou mnozí pro chytlavou melodii přisuzují Mozartově opeře Figarova svatba. Jejím autorem je však další hudební génius Gioacchino Rossini a pochází z jeho nejúspěšnější opery Lazebník sevillský.

K jejímu nastudování hradecké těleso přizvalo členy společnosti Opera Viva z Kalifornie, komedianty stvárnilo východočeské těleso Královéhradecký mužský sbor & BONIFANTES se sbormistrem Janem Míškem. Po předešlém účinkování Bonifantů v Rakousku v operách Tosca a Carmen je to již třetí inscenace, které se Míšek se svými sbory účastní. Řízení opery se ujal Američan Brian Asher Alhadeff, který v Hradci pod širým nebem už loni řídil Pucciniho Bohému.

"Rossini byl za svého života považován za znamenitého a vtipného společníka. Jeho hudba v této roli s přehledem obstojí dodnes. Skladatel rád a s úspěchem vodil své bližní za nos, střílel si ze všeho možného včetně italské opery, sebe sama i z obecenstva a stal se tak vděčnou ústřední figurou různých historek. Znát se s Rossinim patřilo za života skladatele k dobrému tónu, stejně jako dnes patří k dobrému tónu ukázat se na operním představení," říká dramaturg orchestru Marek Hrubecký. Rossiniho melodie si lidé pískali na ulicích jako největší hity, i když se mu často předhazovalo, že se podřizuje dobovému vkusu a požadavkům zpěváků, což prý vede k prázdné pěvecké virtuozitě.

Za jednoho z viníků rossiniovské manýry byla označována Rossiniho o sedm let starší první manželka, zpěvačka Isabella Colbran. "Zdobené party prý měly zastřít nedostatky, které se s přibývajícími lety v technice Colbranové objevovaly. Skladatel se však ani tak nepodřizoval diktátu pěvců, spíše bylo jeho melodické myšlení od ozdobování základní melodické linky neodmyslitelné. Rossini také nepsal jen pro svou manželku. Rosina z Lazebníka sevillského patří k nejkrásnějším rolím pro zřídka se vyskytující hlas koloraturní mezzosoprán s altovým zabarvením," říká Hrubecký.

Rossini prý dokázal napsat árii, než se mu uvařila rýže, a do svých oper vkládal jako všichni ostatní italští operní skladatelé takzvané zmrzlinové árie - jednoduchá čísla "pro secondu donu", během kterých si posluchači dopřávali nejoblíbenější italský moučník - zmrzlinu.

Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský (fotogalerie)
  Verze pro tisk

Autor článku: Petr Mareček, red. Jan Míšek Zdroj: MF Dnes


USA 2004
Mužský sbor na koncertním turné v USA!

BONIFANTES
 Bulletin č. 19 právě vychází!
 BONIFANTES & Jaroslav SVĚCENÝ
 2. reprezentační sborový ples

Ženský sbor HK
 Výjezdové soustředění v Rychnově nad Kněžnou
 Kantiléna a Vokální harmonie: společně na nové adrese

Filharmonický sbor
 Základní umělecká škola BONIFANTES nabízí vokálně-instrumentální dílny pro žáky 1. stupně ZŠ
 Deník, 2. den
 Recenze: Autorský koncert Jana Míška a jeho hostů ve Filharmonii HK

SBOR.CZ
 Hudební festival „Krumlovská Grumle“
 Krajské kolo Mládež spieva v Michalovciach
 KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR – srdečně zve na další ze svých koncertů v Českém muzeu hudby v Praze

Poděkování

Connected by