Jan Míšek
 Chorus Art Net ::  SBOR.CZ  ::  BONIFANTES  ::  KHMS  ::  Jan Míšek  ::  Chorus Art Dnes je     


Menu

Homepage
Umělecký vedoucí
Repertoár
Nahrávky
Recenze
Koncertní turné
Projekty
Naši partneři
Kalendář
Informace pro členy
Archiv


Vyhledávání

 


Pozvánka


Novinky na webu


Netoužím jít cestou tvrdé komerce, tvrdí jeden z nejmladších sbormistrů

Netoužím jít cestou tvrdé komerce, tvrdí jeden z nejmladších sbormistrů

Jan Míšek při rozhovoru v Zemských novinách a SlovuObnovit prestiž sborového umění, které svého vrcholu dosáhlo v padesátých a šedesátých letech, a přiblížit ho dnešní mládeži si dal za úkol teprve dvaadvacetiletý student Vysoké školy pedagogické v Hradci Králové a dirigování na Konzervatoři v Pardubicích Jan Míšek.

Poté, co po patnácti letech opustil sbor Boni pueri, kde začínal, založil už jako sbormistr svůj vlastní Královéhradecký mužský sbor. Současně převzal i ženský sbor Kantiléna. Za tři roky získal na našich i zahraničních soutěžích čtrnáct zlatých a stříbrných medailí a dvě ceny za mimořádný dirigentský výkon. Posledním úspěchem je vítězství ve dvou kategoriích na soutěži Bohuslava Martinů v Hradci Králové a v německém Pohlheimu. Jan Míšek je také skladatelem, jehož skladby vydává hudební vydavatelství Edition Music - Contact.

Jak přistupují současná hudební vydavatelství k tak mladým autorům, jako jste vy?

"Edition Music - Contact je první, a já věřím, že ne poslední nakladatelství, které zařadilo mé skladby do své edice. Není totiž vůbec snadné se v dnešní době prosadit, protože mnoho takových, která se odváží vydávat mladé autory, není."

Jakou hudbu se snažíte prezentovat?

"Nerad bych šel stejnou cestou, jakou jde většina sborů u nás. Proto jsem se zaměřil na soudobou vážnou hudbu, která se od té klasické devatenáctého století liší mimo jiné větší pulzací a odpovídá pocitům dnešního člověka."

Myslíte, že pro ni mají lidé v dnešní době pochopení?

"Samozřejmě jsem si vědom toho, že to není muzika pro každého. Snažíme se ji proto lidem přiblížit co nejvíce." 

Vysvětlete mi, jak se z neznámého sboru, navíc s tak mladým sbormistrem, stane uznávané hudební těleso?

"Na tuto otázku odpověď nemám. Věřím však, že pokud soustavně pracujete na dobré věci a nebojíte se výsledky své práce prezentovat, lidé si toho všimnou. Nejde mi o to být slavný ani netoužím jít cestou tvrdé komerce, kterou se dnes ubírá většina sborů. Volím cestu poctivé práce, která staví na perfektních výsledcích."

Kde získáváte finance?

"Peníze potřebujeme stejně jako každý, ale se sponzory můžete dnes počítat pouze v případě, že je vaše jméno všeobecně známé. V opačném případě seženete peněz jen velmi málo. Nejvíce nám v současnosti pomáhají koncerty v zahraničí a dotace od města Hradce Králové, kde nás velice podporují."

Liší se úroveň našich a zahraničních sborů?

"Rozdíl vidím hlavně v přístupu veřejnosti. Mým cílem je, aby jednou každý kluk v České republice věděl, že zpívat v chlapeckém sboru je pro něj i jeho rodiče prestižní záležitost, otázka osobní cti, ne ostuda. Ve světě jsou dnes v tomto směru o mnoho dál a sborové umění se tam těší velké úctě a oblibě. Například sám švédský král Carl XVI. Gustav je čestným členem švédského mužského sboru Orphei Dränger."

Co chystáte pro následující sezónu?

"Rád bych konečně uskutečnil svůj velký životní sen a založil chlapecký sbor. Proto v Pardubicích, tradičním rivalovi Hradce Králové, kde ještě chlapecký sbor nemají, budu celé září dělat na školách nábor a vybírat si talentované chlapce. Druhým mým přáním je, aby se Královéhradecký mužský sbor zúčastnil historicky první sborové olympiády v dějinách tohoto umění, jež by se měla konat příští rok v rakouském Linzi."

  Verze pro tisk

Autor článku: Pavla Totušková Zdroj: Zemské noviny, Slovo


USA 2004
Mužský sbor na koncertním turné v USA!

BONIFANTES
 Bulletin č. 19 právě vychází!
 BONIFANTES & Jaroslav SVĚCENÝ
 2. reprezentační sborový ples

Ženský sbor HK
 Výjezdové soustředění v Rychnově nad Kněžnou
 Kantiléna a Vokální harmonie: společně na nové adrese

Filharmonický sbor
 Základní umělecká škola BONIFANTES nabízí vokálně-instrumentální dílny pro žáky 1. stupně ZŠ
 Deník, 2. den
 Recenze: Autorský koncert Jana Míška a jeho hostů ve Filharmonii HK

SBOR.CZ
 Hudební festival „Krumlovská Grumle“
 Krajské kolo Mládež spieva v Michalovciach
 KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR – srdečně zve na další ze svých koncertů v Českém muzeu hudby v Praze

Poděkování

Connected by