Jan Míšek
 Chorus Art Net ::  SBOR.CZ  ::  BONIFANTES  ::  KHMS  ::  Jan Míšek  ::  Chorus Art Dnes je     


Menu

Homepage
Umělecký vedoucí
Repertoár
Nahrávky
Recenze
Koncertní turné
Projekty
Naši partneři
Kalendář
Informace pro členy
Archiv


Vyhledávání

 


Pozvánka


Novinky na webu


Pěvci oslavili Vánoce v chrámech

Pěvci oslavili Vánoce v chrámech

Odborná recenze Miloslava Mikuleckého na Chrámový adventní koncert Chlapeckého sboru Bonifantes a Královéhradeckého mužského sboru, který se konal 16. prosince 2000 v pardubickém kostele sv. Bartoloměje. Recenzent vyzdvihuje zejména premiérová provedení Ebenovy Truvérské mše, kterou "zpěváčci pardubického chlapeckého sboru Bonifantes ji za řízení sbormistra zazpívali s přesvědčivým vyjádřením jednoduchého pastorálního textu a s muzikálním zanícením" a kantáty B. Martinů Hora tří světel v podání Královéhradeckého mužského sboru.

Čas adventní je zcela zákonitě doprovázen vánoční hudbou a lze jen přivítat, že se vrací tam, kde vlastně vznikala - do chrámů. Zájemci o sborovou tvorbu již zaznamenali výsledky činnosti mladé výrazné osobnosti v kruhu sbormistrů - Jana Míška. V pardubickém chrámu sv. Bartoloměje na adventním koncertu představil dva své sbory v netradiční dramaturgii.

Již jen pohled na osmdesát nastoupených klučíků mezi šesti až deseti lety je fascinující. A co teprve, když začnou zpívat. Jejich principál jim pro tyto Vánoce vybral krásnou, jednoduchou a melodickou skladbu Petra Ebena, Truvérskou mši. Vznikla v šedesátých letech pro chrámová vystoupení skupiny Poutníci. Zpěváčci pardubického chlapeckého sboru Bonifantes ji za řízení sbormistra zazpívali s přesvědčivým vyjádřením jednoduchého pastorálního textu a s muzikálním zanícením. Klobouk dolů před čistotou a nadšením jejich vokálního projevu a před obrovskou prací, která musí být za organizací a přípravou tohoto sboru.

V druhé půli představil Jan Míšek svůj Královehradecký mužský sbor, ověnčený již řadou domácích i zahraničních úspěchů. Toto pětadvacetičlenné ambiciózní těleso mladých mužů předneslo další dramaturgickou novinku kantátu Bohuslava Martinů Hora tří světel. Je to fantazijní pastorální koláž na texty různých biblických i lidových motivů. Mistrovské dílo Bohuslava Martinů podal sbor s vynikající vokální kulturou. Ve zvuku sboru není hluchých míst, každý člen je aktivním pěvcem. Celkový obraz zajímavé skladby doplnili sólisté - Bronislav Vávra (baryton), Aleš Nehněvajsa (tenor), recitátor Hynek Pech a varhanice Jiřina Marešová.

  Verze pro tisk

Autor článku: Miloslav Mikulecký Zdroj: MF Dnes


USA 2004
Mužský sbor na koncertním turné v USA!

BONIFANTES
 Bulletin č. 19 právě vychází!
 BONIFANTES & Jaroslav SVĚCENÝ
 2. reprezentační sborový ples

Ženský sbor HK
 Výjezdové soustředění v Rychnově nad Kněžnou
 Kantiléna a Vokální harmonie: společně na nové adrese

Filharmonický sbor
 Základní umělecká škola BONIFANTES nabízí vokálně-instrumentální dílny pro žáky 1. stupně ZŠ
 Deník, 2. den
 Recenze: Autorský koncert Jana Míška a jeho hostů ve Filharmonii HK

SBOR.CZ
 Hudební festival „Krumlovská Grumle“
 Krajské kolo Mládež spieva v Michalovciach
 KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR – srdečně zve na další ze svých koncertů v Českém muzeu hudby v Praze

Poděkování

Connected by