Jan Míšek
 Chorus Art Net ::  SBOR.CZ  ::  BONIFANTES  ::  KHMS  ::  Jan Míšek  ::  Chorus Art Dnes je     


Menu

Homepage
Umělecký vedoucí
Repertoár
Nahrávky
Recenze
Koncertní turné
Projekty
Naši partneři
Kalendář
Informace pro členy
Archiv


Vyhledávání

 


Pozvánka


Novinky na webu


Bohuslav Martinů u svatého Antonína

Bohuslav Martinů u svatého Antonína

Pavel Jurkovič / Jsem šťastný, že jsem spolu s účastníky koncertu ve zcela zaplněném kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí mohl prožít večer s hudbou Bohuslava Martinů, jehož sto dvacáté výročí narození si letos připomínáme. Byl to vlastně jeden ze šťastných návratů skladatele do vlasti, a to ne ledajaký.

Kantáta Hora tří světel , jímavá, bohatými harmoniemi a rytmy tak typická pro hudební řeč Bohuslava Martinů; Polní mše, věnovaná našim dobrovolníkům ve Francii, už krátce po okupaci v roce 1939, slavnostní i povzbudivá; obě skladby ve výtečném podání mužské části chlapeckého sboru Pueri gaudentes a hostujících Bonifantes z Pardubic v pečlivém a citlivém nastudování sbormistrů Zdeny Součkové a Jana Míška, to byla šťastná dramaturgická volba. Mezi oběma skladbami zazněla varhanní kompozice Vigilia v podání Jana Kalfuse, vynikajícího varhaníka, ostatně též regenschoriho u svatého Antonína, který také doprovázel Horu tří světel a měl výrazný podíl také v instrumentálním ansámblu hostujícího Komorního souboru Pražské konzervatoře v Polní mši. K úspěchu koncertu přispěli také výteční sólisté Michal Křístek (baryton), Jiří Poláček (tenor) a Jan Novák v roli citlivého a přesvědčivého recitátora v Hoře tří světel.

Koncerty u sv. Antonína jsou už nejen příležitostí pro občany Prahy 7, ale jsou navštěvovány také milovníky hudby ze vzdálenějších částí Prahy. Ona podpora Městské částí Praha 7, Římskokatolické farností u svatého Antonína a Kulturního centra Vltavská přináší své ovoce. Není ostatně také pochyby o tom, že chlapecký sbor Pueri gaudentes při ZUŠ Šimáčkova, pro nějž je prostor tohoto kostela častým místem koncertování, přispívá též k dobré kulturní pověsti své obce, a to také v mnoha zemích Evropy, ba i v Japonsku. Ukazuje se, že klukovské a chlapské zpívání má svůj jedinečný půvab a účinek.

Jak se dovídáme z programu, můžeme se těšit na další koncerty u sv. Antonína: na J.D.Zelenku a J.S.Bacha v podání Piccolo coro a Piccolo orchestra, našich "starých známých" s dirigentem Markem Valáškem ve čtvrtek 30.září, na Českou mši vánoční J.J.Ryby v podání stejného ansámblu 16.prosince a tradičně na slavnostní rozsvícení vánočního stromu s Kolegiem pražských trubačů ve čtvrtek 24. listopadu v 16 hodin.

A co na závěr? Jak se sluší a patří: Díky, muzikanti a pořadatelé za ten jedinečný počin a zážitek.

  Verze pro tisk

Autor článku: Pavel Jurkovič Zdroj: SBOR.CZ


USA 2004
Mužský sbor na koncertním turné v USA!

BONIFANTES
 Bulletin č. 19 právě vychází!
 BONIFANTES & Jaroslav SVĚCENÝ
 2. reprezentační sborový ples

Ženský sbor HK
 Výjezdové soustředění v Rychnově nad Kněžnou
 Kantiléna a Vokální harmonie: společně na nové adrese

Filharmonický sbor
 Základní umělecká škola BONIFANTES nabízí vokálně-instrumentální dílny pro žáky 1. stupně ZŠ
 Deník, 2. den
 Recenze: Autorský koncert Jana Míška a jeho hostů ve Filharmonii HK

SBOR.CZ
 Hudební festival „Krumlovská Grumle“
 Krajské kolo Mládež spieva v Michalovciach
 KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR – srdečně zve na další ze svých koncertů v Českém muzeu hudby v Praze

Poděkování

Connected by