Den boje studentstva za svobodu a demokracii a 40. výročí založení Pedagogické fakulty v Hradci Králové, to byla ústřední motta druhého abonentního koncertu královéhradecké Filharmonie z cyklu A pořádaného mimořádně třetí listopadovou středu, tedy deset let po sametové revoluci. Uměleckým vyjádřením oslav se stala klasická hudba, jejíž sdělnost a působivost nezná hranic.
Proces objevování a oživování téměř zapomenutých opusů z hudebních sbírek přináší stále nová, mnohdy překvapivá odhalení. Kroměřížský zámecký archív vydal tentokrát svědectví v podobě duchovní vokálně instrumentální Missy Martialis Pavla Josefa Vejvanovského. Sólové part zazpívali Ludmila Horová, Miluše Obešlová, Jana Ehrenbergerová, Marek Olbrzymek a Martin Šujan, ve sborových úlohách se představily Komorní sbor Kantiléna a Královéhradecký mužský sbor se sbormistrem Janem Míškem.
Varhanní continuo zaznělo v podání Františka Vaníčka, hradecká Filharmonie vystoupila tentokrát jako dobový malý zámecký orchestr. Autorství Vejvanovského je vedle častého užití základní tóniny C dur nepochybné také podle dvou všudypřítomných vysokých trubek. Na hodnosti tubicen campestris - polní trubač is ostatně arcibiskupský kapelník zakládal nejvíc. Provedení mše řízené všestranným českým dirigentem Jiřím Portychem ukázalo Vejvanovského zase v jiném světle. Spojení vokální a instrumentální složky nebylo vůbec násilné, naopak harmonická invence vyzněla docela přirozeně. Obnovená krása Missy Martialis díky všem umělcům i badatelům opět nalezla své spokojené obecenstvo.
Koncertní večer věnovaný Dni studentů a hradecké Pedagogické fakultě splnil očekávání měrou vrchovanou